Użytkownik | Piter | Zgłoszone | Szkolenia Komunikacja

Mężczyźni i kobiety w pracy

Dodany do Artykuły przez Piter 2760 dni temu (Artykuł)

 Mężczyźni i kobiety w pracy


 


Zatrzymamy się teraz przez chwilę na zagadnieniu komunikowania się kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Oto przykład pewnej sytuacji  opisanej przez Katrin Oppermann: szef działu sprzdaży w dużej firmie, pytając swoją pracownicę o przebieg pertraktacji handlowych, oczekiwał głównie wymienienia konkretów i liczb. Pracownica jednak swoje relacje zaczęła od przedstawienia atmosfery towarzyszącej rozmowom, czym wzbudziła lekką irytację szefa. Tylko świadomość różnic w sposobie komunikowania się kobiet i mężczyzn może sprawić, że szef cierpliwie doczeka informacji na temat wyniku pertraktacji. Szkolenia w nowoczesnych amerykańskich firmach uczą pracowników, że dla kobiet duże znaczenie mają relacje międzyludzkie, dlatego czasem wplatają do swoich sprawozdań wątki mniej konkretne, co jednak nie znaczy, iż są mniej kompetentne.


 


U

Bookmark and Share

Preferencje mężczyzn i kobiet w doborze słów

Dodany do Artykuły przez Piter 2766 dni temu (Artykuł)

 1. Preferencje mężczyzn i kobiet w doborze słów


 


Skupimy się na następujących zagadnieniach: nazwy kolorów, przekleństwa, slang związany z seksem.a) kobiety są o wiele bardziej precyzyjne w nazywaniu kolorów, być może dlatego, że tradycyjnie są bliższe sprawom mody i wystroju wnętrz. Krążą na ten temat zabawne anegdoty. W pewnym filmie Amerykanin starał się namówić swoją koleżankę na zakup „Fiołkowo-różowego” kostiumu, przez co został uznany za homoseksualistę, bo przecież zwykły mężcyzna nie używa takich określeń.  We współczesnym pokoleniu ulega to zmianie wraz ze zjawiskiem wkraczania mężczyzn w zawody związane z modą i dekoracją wnętrz.


b) Przekleństwa przez długi czas łączone były z zachowaniem mężczyzny, gdyż przypisywano im bardzo długo wyższy wskaźnik agresji i chęci dominacji. Wielu mężczyzn wciąż

Bookmark and Share

Cechy wypowiedzi kobiet i mężczyzn

Dodany do Artykuły przez Piter 2768 dni temu (Artykuł)

Cechy wypowiedzi mężczyzn to:-podawanie własnych ustosunkowań i opinii (najlepiej będzie, jeśl; powinno się.. itp)


-stosowanie zaimka "ja",


-używanie czasu teraźniejszego,
-wokalizacja pauz (różnego typu pomruki, chrząkania, przerywniki typu: hmmm, eeee
-błędy gramatyczne,
-czasowniki w stronie czynnej, dynamiczne (zrobił, uderzyłe itp)
-przymiotniki oceniające,
-odniesienia do ludzi ("większość ludzi", "wszyscy wiedzą, że...").


Cechy wypowiedzi kobiet to:


  -stosowanie opozycji (zaprzeczenie własnego postulatu: "powinieneś to zrobić teraz, ale możesz też            później"),


&n

Bookmark and Share

Męskie i żeńskie style komunikowania

Dodany do Artykuły przez Piter 2781 dni temu (Artykuł)

Liczne badania z zakresu psychologii społecznej podejmują problem istnienia różnic między sposobami komukowania się kobiet i mężczyzn. Jednocześnie współcześni naukowcy, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy różnice te w ogóle istnieją, skłaniają się ku skrajnym teoriom: od biologicznego poglądu  Davida Jessela, mówiącego że podobieństwo kobiet i mężczyzn polega jedynie na należeniu do tego samego gatunku - Homo sapiens, po teorie społeczne, przyjmujące istnienie zaledwie kilku różnic, których znaczenie zostaje wyolbrzymione w procesie wychowania.


Nie ulega wątpliwości, że mężczyźni i kobiety rozmawiają w odmienny sposób. Rozumienie tych różnic może okazać się wielką pomocą w procesie komunikacji, należy jednak bronić się przed popadaniem w stereotypy. Jeszcze stosunkowo niedawno  mieliśmy do czynienia z tendencją do nadawania etykietek wzorom kobiecym jako słabym i pasywnym, zaś męskim

Bookmark and Share

Bodźce podprogowe w komunikacji

Dodany do Artykuły przez Piter 2785 dni temu (Artykuł)
Zdolność rozpoznawania twarzy jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu społecznym: umożliwia wzajemną identyfikację i służy jako podstawowe narzędzie w komunikacji interpersonalnej nie tylko u ludzi, ale również innych gatunków, np. owiec czy makaków. Percepcja twarzy jest procesem bardzo złożonym, przebiegającym zarówno na poziomie świadomym jak i nieświadomym. Jej przebieg można podzielić na kilka etapów:

 1. Detekcja twarzy - "ten bodziec jest twarzą". Detektor twarzy u ludzi jest niezwykle czuły, co sprawia, że czasem dostrzegamy twarze np. we wzorze na dywanie czy w kształcie chmury.

 2. Rozpoznanie wyrazu twarzy - bardzo ważny etap umożliwiający nam stwierdzenie, czy oznacza ona dla nas zagrożenie (czy nie wyraża np. strachu lub wrogości)

 3. Określenie, czy jest to twarz znajoma czy nieznajoma?

 4. Kategoryzacja - czy to twarz kolegi z wydziału czy aktora z telewizji?

 5. Identyfikacj
Bookmark and Share
Nasz serwis powstał z myślą o ludziach, którzy interesują się szkoleniami, a zwłaszcza tymi, które dotyczą zagadnienia komunikacji. Na naszych stronach zbieramy najciekawsze materiały dotyczące tej tematyki, które można znaleźć w Internecie.
Partnerzy
Login:

Hasło:

Zapamiętaj mnie:Wszystkich Online: 0

 • csisilver
 • Silouh
 • aggiss
 • Piter
 • greta
 • agu_87
 • Elamis
 • Agnieszka_
 • Fokolak
 • Gnom

STATYSTYKI